Jak mě mile překvapila Lumia 950XL

Už několik týdnů se mezi fanoušky Lumií vede poměrně ostrá diskuze o tom, jak vlastně mají vypadat nové Lumia 950. Sem tam unikly nějaké rendery, až bylo stále více jasno. Půjde o odporný plasťák. Nebo ne?

Lumia 950 je odporně plastová. Typicky plastová.

Nokii se léta dařilo prodávat plastové telefony, aniž by to nějak veřejnost pobuřovalo. S příchodem Lumií vzletně přejmenovala umělou hmotu na polykarbonát a dokázala mu vtisknout určitý punc neobyčejnosti.
Microsoft tuhle neobyčejnost stihl rychle vymazat, jako ostatně většinu toho, co mu po Nokii zůstalo a vesele vyráběl plastové vaničky v různých barvách. Přeci jen ale měl některé modely, o kterých už sama Nokia věděla, že na trhu prostě být musí, i kdyby byly prodělečné. A tak zdědil překrásnou Lumia 925. Zřejmě mu to nedalo a vyzkoušel i Lumia 830 a 930, které jsou designově poměrně hodně zdařilé.
A pak se objevila Lumia 950. Tedy ještě neobjevila, ale už je za rohem. Polykarbonát je opět stejně sametový jako dřív, jenže je to prostě umělá hmota a stejně se oleští. Poplach fanoušků byl na místě. V reálu ale není tak zle, jak se zdálo z fotek.

Lumia 950XL sice není luxusní, ale je překvapivě hezká

Ještě zřejmě nejsem z celého novodobého Microsoftu dostatečně otrávený a málem jsem strhnul Smarta, jak jsem se pospíchal podívat na prototyp. Doteď vlastně nevím, jestli to za to stálo. Už jsem v životě rozhodně viděl hezčí mobily.
Ale nešlo o propadák, který jsme všichni očekávali. Obřík není obr, ačkoli 5,7” displej by ho naznačoval, díky slušné váze a překvapivé tenkosti se skvěle drží a má hodně daleko k pádlu Lumia 1520. Nádherný AMOLED znám z L930, glance screen na něm potěšil i s hodně podivným spořičem v podobě padajících příčných čar. S přibývajícími desítkami minut se mi ten polykarbonátový (čti plastový) macík začal dost líbit. Asi jako Windows 10 Mobile.

A závěr ze zápisku?

Lumia 950XL je typický Microsoft. Jeho krásy objevíte až po nějaké době. Což je průser. Lidi si kupují mobily podle oka a jestli se jim od prvního pohledu nelíbí kostičky na displeji, musí být omámeni aspoň vzhledem. Lumia 950XL na první pohled nenabízí ani jedno.
Takže vlastně překvapila jenom mě. Skvělý systém ve skvělém hardware, který opět nikdo nebude kupovat. Proč taky, vždyť Microsoft mobily vlastně prodávat nechce.
A tajně budu zase doufat (jako už dlouhé roky), že nejde o konec a existuje opravdu nějaký úchvatný Surface Phone, co si z něj aspoň někdo sedne na zadek.
Co říkáte na tenhle zápisek v nových Poznámkách? Vypadají fakt hodně jednoduše, chcete, abych je občas použil místo blogu?

Komentáře