Poslední koncert Roxette, budete brečet, větší vůli po životě už asi neuvidíte

Marie Fredriksson (57 ) a Per Gesle (57), dva mé dětské idoly, moji bozi z Roxette, ukončili letos definitivně svou kariéru po prudkém zhoršení zdravotního stavu Marie. Ta je pro mě ztělesněním vůle žít, nikdy se nevzdávat a narozdíl od jiných se s nemocí netajit a postavit se před publikum i v nejhoších časech. 

Sledovat koncerty Roxette v roce 2015 a 2016 pro mě bylo a stále je doslova utrpením. Ze zvučných písní zbyly jen trosky, které z větší části musí odzpívat publikum. Bohužel to není stářím, oběma jim ještě nění šedesát, ale prudce se zhoršujícím stavem Marie. Koncerty přesto byly beznadějně vyprodané, všichni zpívali jako o život se slzami v očích, sledujíc marnou snahu zpěvačky, kterou museli na pódium usadit a opřít o stříbrnou hůlku. Nikomu to ale nevadilo, nikdo se nezlobil za skřehotavý hlas, který nám dlouhá léta zpíval o lásce a životě. 

Mizející síly byly zřetelné už na posledním koncertu v Praze, kde jsem viděl na vlastní oči, že vítězství na nádorem mozku bylo vykoupené strašlivými následky léčby a neskončí happyendem. Přesto byl večer ještě stejným zážitkem, jako před dvaceti lety, kdy jsem je viděl ve Sportovní hale poprvé naživo. 

 

Marie se však, slepá na jedno oko, nemínila vzdát až do úplného konce, který nastal v Johanesburgu v únoru 2016. Po něm řekli lékaři definitivně dost. Ani nemuseli, viděli to všichni. Dnes už nechodí vůbec a ačkoli na Facebooku poslala v květnu krátké poděkování za přání k narozeninám plné života, všichni už budeme čekat jen špatné zprávy. 

 

Očekávání nejhoršího nám zpříjemní poslední deska Good Karma, která vyšla 3.června 2016. Zařadím si tenhle článek do své Galerie štěstí, ačkoli mám slzy v očích pokaždé, když vidím záznamy vystoupení. Je pro mě totiž zdviženým prstem, abych nikdy nevzdával nic, co není ztracené. 

Komentáře