Elektronická cigareta IQOS bojuje o svou budoucnost, Philip Morris možná podvádí

Philip Morris musí v USA tvrdě obhajovat svůj nový produkt IQOS, který uvádí na trh jako zdravější variantu běžné cigarety. Názory lékařů jsou ale opatrnější a zdráhají se věřit firmě, která o kouření lhala desítky let.

Nová elektronická cigareta IQOS funguje na bázi zahřívání tabáku při teplotě asi 350°C v podobě zkrácené cigarety zasunuté do speciálního ohřívače, tzv. voporizéru. Revoluce v kouření odstraňuje podle studie výrobce o neuvěřitelných dvou milionech stránkách až 90% zdraví škodlivých látek vznikajících při spalování tabáku v běžné cigaretě. 

Argumentem odporu proti cigaretám některých lékařů je především velmi úspěšný boj proti kouření v posledních letech. Počet kuřáků v USA je na historickém minimu a IQOS by mohl ovlivnit především mladší generaci a klesající trend nekuřáctví ohrozit. 

IQOSmag - nezávislý magazín, tipy návody a sleva na koupi  

Philip Morris tvrdí, že vyvinul IQOS za více než tři miliardy dolarů aby zachraňoval životy a očekává, že v budoucnosti úplně nahradí klasické cigarety. Lákají ho i vysoké zisky, neboť zatím zahřívání tabáku nepodléhá spotřební dani, ale cenová hladina náplní je na stejné úrovni jako běžné dražší cigarety. Nezávislí experti se ale obávají velkého podvodu, podle zatím jediné nezávislé studie jsou totiž úrovně některých látek výrazně vyšší, než v uvádí výrobce. Ten svou investici brání, proti autorům vystoupil velmi tvrdě a jejich výsledky zpochybnil. 

 

IQOS není jediným vaporizérem na trhu, své řešení Ploom testuje v Japonsku JTI, British American Tobacco své Glo prodává navíc i ve Švýcarsku. Japonsko nevybírají firmy náhodou, vaporizéry jsou tam extrémně úspěšné a přebírají většinu kuřáků, Philip Morris musel dokonce kvůli extrémnímu zájmu o IQOS v narychlo měnit výrobu klasických cigaret v některých továrnách na náplně HEETS.

 

 

Komentáře