Buko - film o koni, který vlastně vůbec není o koni

20. 12. 2023

Zase jsem po delší době potkal film, který si sem chci poznamenat. A co je pro mě nebývalé, je český. Podle jména by měl být o koni, ale je hlavně o lidech. 

Buko (2021) je kůň a přináší do života zápletku, o kterou nikdo předem nestál. Hlavní roli, která vlastně vůbec není hlavní, a přesto převyšuje všechny okolo, hraje Martha Issová. Nepatří mezi moje favoritky, ale v roli autistické dívky, zamilované do koně, je k sežrání a herecký výkon patří určitě mezi její životní. 

Skutečnou hlavní roli hraje pro mě neznámá Anna Cónová (77), ačkoli bych ji podle databází měl znát minimálně ze Zátopka. Zatrpklá vdova Jarmila znovu získává sebevědomí po smrti manžela (Miroslav Krobot), skvělá Petra Špalková dokonale drží roli "milující dcery na pěst". 

A Buko? Nádherný kladrubský pašák vytváří prostor pro jednoduchou, ale silnou mezilidskou zápletku. Žádné převratné vvrcholení nečekejte, ale takové přece většinou není ani v běžném životě. Na konci budete rádi, že jste Buka viděli. A mě to překvapivě stačilo. 

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce